Tapahtumat

 
img-0330-pieni.jpg

Yleisöopastukset keväällä 2025

Tervetuloa mukaan kevätkauden 2025 yleisöopastuksille helmikuusta alkaen! Opastukset järjestetään torstaisin vuoroviikoin Forssan museon Kirjavan kankaan kaupunki -perusnäyttelyyn sekä Kuosikeskuksen näyttelyyn. Opastus sisältyy pääsylipun hintaan / museokortti-käyntiin.

HELMIKUU
TO 6.2. klo 13 Kuosikeskus
TO 13.2. klo 13 Forssan museo
TO 20.2. klo 13 Kuosikeskus
TO 27.2. klo 13 Forssan museo

MAALISKUU
TO 6.3. klo 13 Kuosikeskus
TO 13.3. klo 13 Forssan museo
TO 20.3. klo 13 Kuosikeskus
TO 27.3. klo 13 Forssan museo

HUHTIKUU
TO 3.4. klo 13 Kuosikeskus
TO 10.4. klo 13 Forssan museo
TO 17.4. klo 13 Kuosikeskus
TO 24.4. klo 13 Forssan museo

Lisätietoa museon näyttelyistä löydät täältä

Museokohteet sijaitsevat toistensa naapurissa Forssan Kehräämöalueella.

Forssan museo & Kuosikeskus
Wahreninkatu 12-13, 30100 Forssa

 
kantahaemeen-kuvapankki12031790671.jpg

Kehräämön perhelauantait

Forssan Kehräämöalueella vietetään avoimien ovien päiviä Perhelauantain tapahtumasarjan merkeissä. Mukana ovat Forssan museo, Forssan kaupunginkirjasto, Luontomuseo sekä Forssan nuorisopalveluiden Nuorisotila Kuutamo. Tapahtumissa on sesonkiin sopivaa puuhaa ja nähtävää perheen pienimmille.

Tapahtumiin on vapaa pääsy.

Päivien tarkempi ohjelma julkaistaan lähempänä ajankohtaista-sivulta.

Lauantai 25.1. Teema: Rakennettu perintömme
Euroopan Neuvoston Kulttuuriympäristöpäivien teema vuonna 2025 on Rakennettu perintömme.

Lauantai 15.2. Teema: Mediataitoviikko
Valtakunnallinen mediataitoviikko huipentuu viikonloppuun. Perhelauantain ohjelmassa noudatellaan viikon teemaa.

Lauantai 22.3. Teema: Maailman vesipäivä

Lauantai 26.4. Teema: Vapun etkot
Kehräämöalueella virittäydytään vapputunnelmiin.

Forssan Kehräämöalue
Wahreninkatu, 30100 Forssa

 
 
 

"Uutinen" Eiffelin toiminnasta Forssassa ei ollut uutinen ollenkaan, vaan aprillipila vuodelta 2014, ja samalla varoittava esimerkki siitä, miten valetietoa voi syntyä! Aprillipilaa ei älytty poistaa museon sivulta - siihen aikaan haut eivät vielä olleet niin nokkelia, eikä tekoäly tehokas.

Perimätieto kertoi Forssan patruuna Wahrenin ja Eiffelin oletetuista yhteyksistä. Siitäpä saatiin idea huhtikuun 1. päivän "uutisesta", että Eiffelin tornin piirustukset olisivat esillä Forssan museossa. Todellisia arkistolähteitä Eiffelin ja Forssa-yhtiön yhteistyöstä ei ole käsillä, vaikka samanaikaista toimintaa olikin, ja Wahren matkusteli usein Pariisissa. Pahoittelemme tällaista uutisankkaa!!

 

30.09.2026

Tekstiiliresidenssi - Forssa Textile Residency


Tekstiiliresidenssi - Forssa Textile Residency

Forssa Textile Residency toivottaa lokakuussa tervetulleeksi ensimmäisen osallistujansa. Residenssimuotoilija Carlotta Talkenberger viettää Forssassa kuukauden työskennellen tekstiilimuotoilun- ja taiteen parissa. Lokakuun aikana Carlotta pääsee tutustumaan forssalaisen tekstiilin nykyisyyteen ja perintöön, toteuttamaan luovaa työskentelyä sekä toimimaan yhteisötaiteen parissa.

Nimeni on Carlotta. Olen saksalainen tekstiilimuotoilija ja opiskelija. Asun tällä hetkellä Eindhovenissa, Alankomaissa. Minulla on tekstiilisuunnittelun kandidaatin tutkinto ja suoritan sosiaalisen muotoilun maisterin opintoja Design Academyssa. Työskentelen pääasiassa kudonnan parissa, mutta pidän myös hauskoista kuoseista ja värien kanssa työskentelystä. Minua kiinnostavat perinteet ja käsityötaidot sekä se, miten ne siirtyvät sukupolvelta toiselle.  Odotan innolla, että pääsen tapaamaan teitä Forssassa ja vaihtamaan ajatuksia tekstiilistä, käsitöistä ja monista muistakin aiheista.

-Carlotta

Residenssi toteutetaan yhteistyössä Forssan museo ja Tila.nne -ohjelman kanssa.Tekstiiliresidenssi - Forssa Textile Residency

 
 
 
 
 
 
Saavutettavuusseloste | login Synergia Foxy
loading...