Tapahtumat

 
img-0330-pieni.jpg

Yleisöopastukset keväällä 2025

Tervetuloa mukaan kevätkauden 2025 yleisöopastuksille helmikuusta alkaen! Opastukset järjestetään torstaisin vuoroviikoin Forssan museon Kirjavan kankaan kaupunki -perusnäyttelyyn sekä Kuosikeskuksen näyttelyyn. Opastus sisältyy pääsylipun hintaan / museokortti-käyntiin.

HELMIKUU
TO 6.2. klo 13 Kuosikeskus
TO 13.2. klo 13 Forssan museo
TO 20.2. klo 13 Kuosikeskus
TO 27.2. klo 13 Forssan museo

MAALISKUU
TO 6.3. klo 13 Kuosikeskus
TO 13.3. klo 13 Forssan museo
TO 20.3. klo 13 Kuosikeskus
TO 27.3. klo 13 Forssan museo

HUHTIKUU
TO 3.4. klo 13 Kuosikeskus
TO 10.4. klo 13 Forssan museo
TO 17.4. klo 13 Kuosikeskus
TO 24.4. klo 13 Forssan museo

Lisätietoa museon näyttelyistä löydät täältä

Museokohteet sijaitsevat toistensa naapurissa Forssan Kehräämöalueella.

Forssan museo & Kuosikeskus
Wahreninkatu 12-13, 30100 Forssa

 
kantahaemeen-kuvapankki12031790671.jpg

Kehräämön perhelauantait

Forssan Kehräämöalueella vietetään avoimien ovien päiviä Perhelauantain tapahtumasarjan merkeissä. Mukana ovat Forssan museo, Forssan kaupunginkirjasto, Luontomuseo sekä Forssan nuorisopalveluiden Nuorisotila Kuutamo. Tapahtumissa on sesonkiin sopivaa puuhaa ja nähtävää perheen pienimmille.

Tapahtumiin on vapaa pääsy.

Päivien tarkempi ohjelma julkaistaan lähempänä ajankohtaista-sivulta.

Lauantai 25.1. Teema: Rakennettu perintömme
Euroopan Neuvoston Kulttuuriympäristöpäivien teema vuonna 2025 on Rakennettu perintömme.

Lauantai 15.2. Teema: Mediataitoviikko
Valtakunnallinen mediataitoviikko huipentuu viikonloppuun. Perhelauantain ohjelmassa noudatellaan viikon teemaa.

Lauantai 22.3. Teema: Maailman vesipäivä

Lauantai 26.4. Teema: Vapun etkot
Kehräämöalueella virittäydytään vapputunnelmiin.

Forssan Kehräämöalue
Wahreninkatu, 30100 Forssa

 
 
 

05.11.2020

Ulpu Riikonen: Jos helmiä kyyneleet ois 1.12.2020-3.1.2021


Muutama vuosi sitten elin elämää tavalla, joka uuvutti minut. Saatoin olla yksin ainoastaan saunassa, ja silloin ajattelin usein taidetta. Ajattelin myös omaa isoäitiäni, joka oli silloin vanha ja asui vanhojen ihmisten kodissa. Yhtenä yönä näin unen, jossa soi Helena Eevan sanoittama ja Toivo Kärjen säveltämä kappale Jos Helmiä Kyyneleet ois. Uni kertoi isoäidistäni. 

Unen jälkeen aloin miettiä (perjantain saunavuoroilla) teosta, joka kertoisi isoäidistäni. Isoäidilläni oli elämän aikanaan masennusjaksoja ja hän rakasti kaikkea kaunista. Hänellä oli hienoja sulkahattuja ja aina helmet kaulassa. Yhdessä valokuvassa hän maalaa navetan räystäslautoja tikkailla seisten, korkokengät jalassa!

Olen rakentanut näyttelyn veistokset isoäitiäni ajatellen. Jos helmiä kyyneleet ois on koottu mustista vanhojen naisten hatuista ja muovihelmistä. Arkisempi sisarteos koostuu siivilöistä, helmistä ja siemenistä. Liikaa kaikkea on ommeltu ruusukorteista, niitä isoäitini lähetti kaikille aina merkkipäivinä. 

Ennen lehdistötiedotteen aloittamista tarkistin Jos helmiä kyyneleet ois kappaleen tekijätiedot Wikipediasta. Paljastui, että kappaleen sanoittanut Helena Eeva oli isoäitini kanssa hyvin samanikäinen. “Helena Eeva oli kirjoittanut runoja jo nuoresta pitäen”. “Hän alkoi kuitenkin uupua henkisesti ja kuoli vuonna 1960 uupumukseen ollessaan vain 36-vuotias". "Hänen sanoituksensa Jos helmiä kyyneleet ois sai suurta menestystä Toivo Kärjen sävellyksenä, jonka Paula Koivuniemi levytti vuonna 1968”. Haluan omistaa tämän näyttelyn kaikille uupumuksen kanssa kipuileville, mutta kauneutta näkeville naisille! Helenalle ja Helville erityisesti! 

Ulpu Riikonen

Ulpu Riikonen: "Jos helmiä kyyneleet ois"  1.12.-2020 - 3.1.2021 Galleria Moletissa

Taiteilija median tavattavissa ennalta sovittavasti 30.11.2020

Lisätiedot: 

Ulpu Riikonen, cv

Riikonen p. 0500-200622 / Galleria Moletti p 03 4141 5101

Forssan museo

Wahreninkatu 12, 30100 Forssa 

ti-pe 12-16, la 10-14, su 12-16


Kuva: Ulpu Riikonen: Jos helmiä kyyneleet ois (Kitchen edition), sekatekniikka. 

Ulpu Riikonen: Jos helmiä kyyneleet ois 1.12.2020-3.1.2021

 
 
 
 
 
 
 
Saavutettavuusseloste | login Synergia Foxy
loading...