Ajankohtaista
26.03.2026
Tulossa kesällä 2026: Tieteellisen kuvittamisen mikroskooppityöpaja
Tulossa kesällä 2026: Tieteellisen kuvittamisen mikroskooppityöpaja
Maria Leskisen tieteellisen kuvittamisen mikroskooppityöpaja taiteilijan näyttelyn yhteydessä Galleria Moletissa heinäkuussa.
Aika: 26.7. klo 12-13
Paikka: Galleria Moletti, Forssan museo, Wahreninkatu 12
Vetäjä: Maria Leskinen
Hinta: 10€
Osallistujia max. 8 hlö
Ilmoittautuminen
tuuli.ravantti@forssa.fi, +358401816682
Tule oppimaan tieteellistä kuvittamista mikroskooppityöpajassa. Työpajassa tutustutaan tieteellisen kuvittamisen käytänteisiin. Tämän jälkeen päästään tarkastelemaan kasveja ja niiden ominaisuuksia mikroskoopin avulla ja tekemään aiheesta piirustusharjoitus. Voit soveltaa työpajassa opittuja asioita esimerkiksi taiteeseen, kuvittamiseen ja kasvien rakenteen ymmärtämiseen. Työpaja on suunnattu nuorille ja aikuisille. Kaikki välineet löytyvät työpajasta. Lämpimästi tervetuloa!
Työpajan vetäjän esittely
Olen Maria Leskinen, koulutukseltani kuvataiteen ja psykologian aineenopettaja, taiteen maisteri. Opiskelin tieteellistä kuvittamista tasokkaassa Brasílian yliopistossa vuosina 2022-2023, minkä jälkeen olen järjestänyt tieteellisen kuvittamisen työpajoja ja toteuttanut alan verkko-opetusta. Asun Suomessa ja Brasíliassa. Saan laajasti vaikutteita työhöni näistä molemmista kulttuureista. Käytän työssäni sekä perinteisiä tekniikoita, että digitaalista työskentelyä.
Kuvassa tunnelmia työpajasta. Maria Leskinen.







