Ajankohtaista

 
 
 

20.05.2025

Wiksbergin taidevintin kesä 2025


Wiksbergin taidevintti

Wiksbergin kartanon viljelypalstat ry


Taidevintistä ja sen näyttelytoiminnasta vastaava Wiksbergin vilelypalstat ry on kunnostanut kartanon entistä talousrakennusta vuodesta 2017. Työtä on tehty talkoovoimin, erilaisten avustusten ja lahjoitusten turvin, ja muun muassa kahden tukikonsertin sekä huutokaupan tuotoilla. Yhdistys on saanut korjaustyöhön tukea Forssan kaupungilta, Hämeen ely-keskukselta, Museovirastolta, LounaPlussalta, Lounais-Hämeen Kotiseutuyhdistykseltä sekä useilta yksityisiltä yrityksiltä ja yksityishenkilöiltä, Forssan ammatti-instituutin rakennusalalta sekä Tampereen yliopiston arkkitehtiopiskelijoilta.

Taidevintti on persoonallinen lisä Forssan ja lähialueen kulttuuritiloihin. Jo itse rakennus on historiallisesti kiinnostava. Siinä on vuosien varrella ollut monenlaista toimintaa. Rakennuksessa on toiminut myös Lounais-Hämeen Museo, kunnes sitä tarvittiin Karjalan evakkojen asuinkäyttöön. Tyhjillään olleen entisen talousrakennuksen katto paloi 2010-luvun alussa, ja rakennus pääsi huonoon kuntoon, kunnes Wiksbergin kartanon viljelypalstat lunasti sen ja alkoi kunnostaa sitä. Samaan aikaan perustettiin rakennuksen viereiselle tontille viljelypalstoja, joita kaupunkilaiset saavat vuokrata omaan käyttöönsä.

Katso myös: Wiksbergin kartanon viljelypalstat -blogisivu


Kesän näyttelyt ovat avoinna TO-SU klo 11–17.

OSOITE:
Wiksbergin Taidevintti
Kuivakorventie 2
Forssa 


24.5.
Avoimet ovet ja Luontoilta

Wiksbergin kartanon viljelypalstat järjestää avoimet ovet lauantaina 24.5. klo 12–14, jolloin on mahdollisuus tutustua niin Taidevinttiin kuin viljelypalstoihinkin. Samana iltapäivänä on klo 15 alkaen luontoilta, jolloin Utu Martikainen Lounais-Hämeen Luonnonsuojelulyhdistyksestä kertoo entisen kartanonpuiston kasveista ja Reijo Leino Lounais-Hämeen lintuharrastajista linnuista keväisen laulun viitoittamana.

Myytävänä kahvia, makkaraa ja valmiita sekä itse koottavia linnunpönttöjä.


5.-29.6.
1970-luku forssalaisessa taiteessa

***

NÄYTTELYN AVAJAISET
Keskiviikkon 4.6. klo 17-18.30.

Museonjohtaja Kati Kivimäki esittelee näyttelyä. Tervetuloa!

***

Avoinna to-su 11-17 (huom. Juhannusviikolla suljettu) 
Poikkeuksena on lauantai 7.6., jolloin Matilda Mäntymaan kantelekonsertin vuoksi näyttely suljetaan jo klo 15 konsertin alkaessa.

Opastukset: 
Torstaina 5.6. klo 13  
Torstaina 12.6. klo 13

Kun Wiksbergin Viljelypalstat ry:n puheenjohtaja Ilppo Aaltonen viime joulukuussa pyysi näyttelyä kaupungin kokoelmista Taidevintille, tiesin heti, että teeman on pakko olla 1970-luku. 1970-luvulla luotiin ne toimintatavat, joita nykypäivän kulttuurikeskustelussa kaivataan. Toivon, että näyttely herättää ymmärrystä muutoksesta, jonka olemme eläneet 50 vuoden aikana, ja toivottavasti myös ajatuksia siihen, miten voisimme rakentaa tulevaisuutta.

Forssalle 1970-luku oli kasvun aikaa. Tekstiilitehtaiden ateljee oli suurimmillaan ja rakennusteollisuus kukoisti. Rakennussuojelun periaatteet luotiin valtiotasolla ja Kalliomäki sai suojelukaavan. 1970-luku enteili kansainvälistyvää ja teknistyvää 1980-lukua, mutta juuret olivat vielä sotien jälkeisessä maaseutu-Suomessa. Suomi oli kaupungistunut hurjaa vauhtia ja maailmalla Vietnamin sota saatiin vihdoin päättymään.  Taiteen tukijärjestelmiä luotiin osaksi hyvinvointiyhteiskunnan perusrakenteita, ja yleinen taidemyönteisyys näkyi myös Forssassa. 

Forssan uudet koulut, vanhainkoti ja kaupungintalo tarvitsivat taidetta sisustukseen.  1970-luvun lopulla kaupungin kokoelmissa olikin jo puolet nykyisestä teosmäärästä.

Miten tämä kaikki näkyi forssalaisessa taiteessa? Taiteeseen ikuistui se, mikä sen ajan kokemusmaailmassa oli riipaisevaa, puhuttavaa, kaunista, arvokasta tai merkillepantavaa. Tekniset innovaatiot, kuten uudenlaiset kopiointimenetelmät, näkyivät myös ajan taiteessa. 

Näyttelyssä on teoksia taiteilijoilta Pentti Hammarberg (1930-1991), Väinö Merilä (1921-84), Eero Salo (1927-2020), Olavi Vaarula (1927-1989), Kari Juhani Tolonen (1945-2004), Reino Vihinen (1928-2018) ja norjalainen Morten Krogh (s. 1937). 

Tervetuloa!

Kati Kivimäki, näyttelyn kokoaja

Lisätietoja näyttelystä: p. 040-181 6263, kati.kivimaki@forssa.fi

3.-20.7.
Martti Jämsän retrospektiivinen näyttely

Kesän toisena näyttelynä on Jokioisilta lähtöisin olevan valokuvataiteilija Martti Jämsän retrospektiivinen näyttely 3.–20.7.2025.



24.7.-10.8.
Kuvataiteilija Jenni Kalsola

Kolmantena on kuvataitelija Jenni Kalsolan käsityön ja maalauksen yhdistävistä teoksista koottu näyttely 24.7.–10.8.2025.


14.-31.8.
Kuhankosken Killan näyttely

Taidevintin kesä päättyy Kuhankosken Killan näyttelyyn 14.–31.8.  


Wiksbergin taidevintin kesä 2025
 

 
 
 
 
 
 
Saavutettavuusseloste | login Synergia Foxy