Ajankohtaista
17.12.2020
Markus Suhonen: Kuuportti 5.-24.1.2021
Markus Suhosen Kuuportti aloittaa Galleria Moletin näyttelyvuoden 2021 kattauksella akryyli- ja öljymaalauksia. Näyttelyn teokset pitävät sisällään viittauksia niin modernin sarjakuvan estetiikkaan, yleismaailmalliseen symboliikkaan kuin avaruuden muotoihinkin. Teosten syntyä on ohjannut taiteilijan kiinnostus Egyptin kulttuuriin ja erityisesti maan rikkaaseen kulttuurihistoriaan ja arkeologiseen menneisyyteen. Vuonna 1980 syntynyt lappeenrantalaissyntyinen kuvataiteilija on asunut Forssassa vuodesta 2005 alkaen. Suhosen töitä oli edellisen kerran Galleria Moletissa vuonna 2015.Taiteilija on lehdistön tavattavissa etukäteen sovittavasti (p. 050-5174472).
Forssan museon alakerrassa sijaitsevan Galleria Moletin muuta näyttelyvuotta 2021 leimaa vahva painotus tekstiilitaiteeseen lisättynä hyvillä poikkeuksilla muiden nykytaidemuotojen puolelle - kansainvälisiä ulottuvuuksia unohtamatta.
Tammi-helmikuun vaihteessa teoksiaan esille tuo forssalaissyntyinen kuvataiteilija ja kuvataiteen tohtori Marjatta Oja. Muita vuoden 2021 näytteilleasettajia ovat mm. Heidi Piippo, Aino-Maija Laaksonen ja Sonja Lehikoinen, joiden näyttelyt siirtyivät koronaepidemian takia vuodella, käsite- ja tekstiilitaiteen risteyskohdassa viihtyvä tekstiilitaiteilija Sunna Kangas kera Uute ry:n ja kuvittaja, tekstiilisuunnittelija Midori Tsunoi. Lisää ensi vuoden näyttelykalenterista Forssan museon verkkosivuilla.
Galleria Moletti
Forssan museo
p. 03 4141 5100
Wahreninkatu 12, 30100 Forssa
ti-pe 12-16, la 10-14, su 12-16
